ANNA SHIRLEYOVÁ - GILBERT BLYTHE - DIANA BARYOVÁ - MARILLA A MATĚJ CUTHBERTOVI

Gylbert Blythe, jedna z nejromantičtějších a podle mě i nejhezčích literárních postav z dílny Lucy Maud Montgomery (samozřejmě až po Anně :o). Annin nejlepší přítel, obdivovatel, soupeř na studiích, pomocník v těžkých chvílích, spřízněná duše a v neposlední řadě i největší láska jejího života.

Když se Anny Shirleyové ujali Matěj a Marila Cuthbertovi, bylo jí 13 a netušila, že mladý a pohledný (o dva a půl roku starší) Gilbert Blythe, spolužák z avonleaské školy, který jí hned první den zatahal za copy a nazval jí kvůli rezavým vlasům mrkví, jí bude provázet po celý zbytek života.

Ani jeden z nich netušil, že se Gilbertův otec kdysi dávno dvořil Marile Cuthbertové (což bylo uvedeno ve filmu; v knize o tom, tuším, nebyla ani zmínka). Ta ho ale kvůli malichernému sporu odmítla, a tak si láska mezi těmito dvěma rodinama musela počkat na další generaci :o)

Gil se s Annou poprvé viděl ve škole pár měsíců po tom, co přišla do Avonlea. Oba navšetověvali malotřídku a byli i přes věkový rozdíl spolu v jedné třídě. Gil patřil mezi oblíbené kluky na škole i v Avonlea, i když si na něj všechna děvčata "stěžovala", že je zlobil. Ve skutečnosti si na něj skoro všechny myslely (ostatně, kdo by si na Gilberta nemyslel, že jo?:o)) a doufaly, že se za něj třeba jednou vdají. O to víc je překvapilo, když zjistily, že jediná osůbka, která ho zajímá, je ta malá sirota ze Zeleného domu. A ta ho zarputile a dlouho odmítala či dokonce ignorovala.

Gilbert byl zvyklý, že si ho dívky předcházely; až Anna byla první, která si ho za ten jeho úvodní žertík a kritiku barvy jejích vlasů nevšímala a přehlížela ho, protože se na něj skutečně zlobila.

Ve škole spolu Anna a Gilbert soupeřili o nejlepší prospěch. Gilbert se snažil o usmíření, ale Anna ve svojí zlobě neustoupila ani o kousek.

Kdo si taky na Gilberta tajně myslel, byla Annina nejlepší kamarádka Diana Baryová. Dala by cokoliv za to, kdyby si jí Gilbert všímal alespoň z poloviny tak jako Anny, nosil jí květiny nebo pro ni recitoval báseň na školním večírku.

Později už na univerzitě v Redmondu Annina nová kamarádka Filipa Gordonová Anně záviděla Gilbertovu pozornost. To už byli Anna s Gilem usmíření a byli z nich velmi blízcí přátelé. Gil jí vždy galantně doprovázel a snažil se, aby byli co nejvíc spolu. Byl do Anny zamilovaný v podstatě od první chvíle, kdy jí ve škole uviděl, ale ona jako by to nechtěla vidět. Když ji požádal o ruku, odmítla ho, a tak věnoval svoji pozornost Kristině Stuartové.

Léto po promoci ale Gilbert onemocněl a všichni měli za to, že umírá. Anně málem smutkem puklo srdce a konečně si uvědomila, že si život bez Gilberta nedokáže ani představit, natož žít. On se jako zázrakem uzdravil, a tak zase trávili všechen čas spolu. Anna v Gilbertovi objevila skutečně spřízněnou duši a došlo jí, že její vybájená představa hrdiny z knižních předloh byla naprosto nereálná.

Potom Gilbert Anně položil stejnou otázku jako před 2 lety v Redmondě a tentokrát už ho neodmítla ...

Jeden vtipný záběr Gilberta z vystřižené scény (naštěstí:o)):


WebZdarma.cz