ANNA SHIRLEYOVÁ - GILBERT BLYTHE - DIANA BARYOVÁ - MARILLA A MATĚJ CUTHBERTOVI


První, s kým se Anna ze sourozenců Cuthbertových setkala, byl Matěj, protože pro ní přijel na nádraží, když jí tam slečna Stacyová nechala, jak bylo domluvené. Matěj byl velmi stydlivý a před ženami i děvčaty obzvlášť, ale také byl málomluvný, takže moc rád poslouchal Annino povídání. Měl ji rád od samého začátku a Marillu přemlouval, aby si Annu nechali i když došlo v sirotčinci k omylu.

Marilla a Matěj byly sourozenci, jak už jsem zmínila, a ani jeden z nich se nikdy neoženil/nevdal. Zůstaly tedy spolu žít v domě po svých rodičích, aby jim nebylo samotným smutno. V Zeleném domě nikdy nebylo dítě, a tak jakoby teprve Annin příchod vdechl tomuto domu život. Najednou jí bylo všude plno a také veselo.

Marilla nevěděla, jak by měla takovou malou sirotu vychovávat, a tak se snažila stále Annu nějak mravně ponaučovat a vychovávala ji sice vlídně, ale někdy trošku chladně. Měla Annu moc ráda a brzy po jejím příchodu si život bez ní už ani nedokázala představit, ale neuměla moc dávat najevo emoce. Anna ale cítila její lásku a měla Marillu i Matěje taky moc ráda.V roce 2016 se mi podařilo zjistit pár dalších informací:

Matěj Cuthbert se narodil v roce 1816 panu a paní Cuthbertovým jako jejich prvorozený syn. Jeho sestra Marilla se narodila v roce 1824 a byla tedy o celých 8 let mladší než Matěj. Od narození žili oba se svými rodiči v Zeleném domě v Avonlea na Ostrově prince Edwarda; tam také prožili celý svůj život.Marille se v mládí dvořil John Blythe (v budoucnosti pak otec Gilberta Blythea), kterého odmítla a už se nikdy neusmířili.Marilla byla výborná hospodyně i kuchařka a hodně si na tom zakládala. Zelený dům byl vždy krásně naklizený, ve spíži bylo hojně zásob a navíc byla Marilla vyhlášená po celém Avonlea pro svůj rybízový mošt.Její nejlepší kamarádkou byla paní Rachel Lyndová. Často se spolu sice o něco přely, ale bylo to spíš ze zvyku než že by se neměly rády. Rachel taky byla ta, kdo Marillu na začátku celého příběhu varoval, aby si nebrali sirotka, protože člověk nikdy neví, co si bere za dítě. Ale i tak přísná a kritická osoba jako Rachel nakonec musela uznat, že příchod Anny Shirleyové do Zeleného domu bylo bezesporu to nejlepší, co mohlo Marillu a Matěje Cuthbertovi potkat :o)Postava Matěje Cuthberta zemřela v červnu 1881. Podle knížek to bylo v Zeleném domě poté, co se dozvěděl, že banka, kde mají s Marillou celoživotní úspory, zkrachovala. V příběhu Kevina Sullivana umírá Matěj na poli v náručí Anny Shirleyové.

Marilla Cuthbertová umírá v roce 1910. Její smrt je v příběhu Kevina Sullivana jen naznačená, a to ve volném pokračování, které navazovalo na původní seriál z roku 1985. Musím říct, že Zelený dům v tom zchátralém stavu a ještě bez Marilly a Matěje, byl opravdu smutné a neutěšené místo. Když v něm navíc i hořelo a Anna se ho snažila zachránit, neměla jsem zrovna pocit, že by to takhle Lucy Maud Montgomery někdy zamýšlela se svým příběhem udělat. Nebylo v tom už zkrátka to kouzlo, které mi k Avonlea neodmyslitelně patří. Velká škoda ...


WebZdarma.cz