ANNA SHIRLEYOVÁ - GILBERT BLYTHE - DIANA BARYOVÁ - MARILLA A MATĚJ CUTHBERTOVI


Když se řekne Anna Shirleyová, napadnou někoho slova jako fantazie, snílek, spřízněná duše atd. ... a je to tak správně, protože postava Anny v knížkách Lucy Maud Montgomeryové se často nechávala unášet na křídlech svých snů a když jí bylo nejhůř, dokázala si život přikrášlit díky svojí představivosti. Měla rezavé vlasy, velké oči a malý nosík, na který by byla moc pyšná, kdyby ho neměla posetý tolika pihami. Chtěla vypadat docela jinak, mít hnědé vlasy a krásně bílou pleť, ale tím by byla docela všední. Takhle byla se svými červenými copy a snivou dobrodružnou povahou výjimečná a zajímavá.

Anna se narodila v březnu 1865 v Bolingbroku v Novém Skotsku mladému učitelskému páru Bertě a Walterovi Shirleyovým. Její rodiče byly velmi chudí a oba učili na gymnáziu. Když byly Anně asi tři měsíce, umřela její maminka a brzy na to i tatínek, a tak si Annu vzala paní Thomasová, aby jí pomáhala s dětmi. Tam zůstala až do svých osmi let, ale pak už u paní Thomasové nemohla zůstat, a tak si ji vzala jako pomocnici paní Hammondová, která měla 8 dětí. Tam byla asi dva roky a potom ji dali do sirotčince v Hopetownu.

Anna neměla příliš šťastné dětství, dokud si ji k sobě do Avonlea nevzali Marilla a Matěj Cuthbertovi. To jí bylo 11 roků. Původně měl do Zleného domu přijít malý chlapec, ale shodou náhod a malého nedorozumění tam přijela právě Anna. Marilla váhala, ale Matěl si byl od prvního okamžiku jistý, že si chce Annu nechat. A tak se i stalo ...

Malá Anna byla velmi vnímavé dítě, dobře se učila a byla v Avonlea moc šťastná a spokojená. Nechávala se unášet svojí fantazií, poznávala okolí a zajímalo jí všechno nové. Dokonce si našla i skutečnou kamarádku a nemusela si už vymýšlet žádnou Katku Mauriceovou nebo Violettu, jako to dělala v sirotčinci a když se cítila osamělá. Tou novou spřízněnou duší byla Diana Barryová z domu Na stráni kousek od Zeleného domu, kde bydlela Anna.

Koho Anna od začátku neměla v lásce, byl Gilbert Blythe, protože se jí hned v prvních dnech ve škole posmíval, že má rezavé vlasy ... a ona by si tolik přála mít vlasy kaštanově hnědé. A tak se s ním vůbec nebavila, ale soupeřili spolu v tom, kdo z nich bude nejlepším žákem ve třídě.

Potkali se spolu při studiích na Královské akademii a později také v Redmondě na univerzitě. To už byli spolu dlouho usmíření, ale Gilbert cítil k Anně mnohem víc než jen přátelství. Požádal ji tedy o ruku, jenže Anna v té době cítila, že mu víc než přítelství nabídnout nemůže. To zase na nějakou dobu jejich vztah pokazilo a Annu to moc mrzelo. Stále si ale nedokázala připustit, co ke Gilbertovi skutečně cítí ...

Z Anny i Gilberta se stali bakaláři umění a jejich cesty se dlouho proplétali, až jim konečně oběma došlo, že bez sebe nedokážou žít ... Gil požádal Annu podruhé o ruku a tentokrát už ho neodmítla :o)
WebZdarma.cz