ANNIN VYSNÍVANÝ DOMOV (část pátá)

Autorka: Lucy Maud Montgomeryová
Vydalo: nakladatelství Mladé letá, Slovensko

Pátý díl o životě Anny Shirleyové začíná v jejím podkrovním pokojíčku v Zeleném domě. Přišla k ní na návštěvu Diana Wrightová, která už v té době byla 4 roky vdaná a na ruce chovala malou Annu Kordélii. O původu toho jména věděly jen ony dvě, Anna s Dianou. To odpoledne se spolu bavily o Annině svatbě, která se měla zakrátko konat v Zeleném domě.

Anna po návratu ze Summerside zanechala učení a těšila se na nový domov, kde bude po boku Gilberta Blythea. Trochu jí bylo líto, že už Zelený dům nebude jejím domovem, ale 60 mil není až tak příliš daleko a navíc přístav Four Winds a městečko Glenn St. Mary, kde měli bydlet, byl na Ostrově Prince Edwarda stejně jako její milované Avonlea. Gilbert se chystal převzít lékařskou praxi po svém prastrýci přímo v Glennu.

Bylo to 14 let od chvíle, kdy Anna poprvé vkročila do Zeleného domu (jí bylo 25 let), když se chystala její svatba. Dům byl v době příprav velmi rušný. Vždyť to také byla první svatba v tomto starobylém domě! Paní Lyndová chystala pro Annu jako svatební dar 2 přikrývky, které sama šila; jednu se vzorem jabloňového listu a druhou s tabákovými pruhy. Marilla připravila Anně zavařeniny na celý další roky a také koberečky, které sama vyrobila.

Svatební den se skutečně povedl. Bylo nádherně, a tak se obřad podle Annina přání konal ve starém sadu. Přijela paní Levandule s Paulem Irvingem, kamarádky z Pattina domu a všichni, koho Anna s Gilem pozvali a netoulali se v té době někde po světě. Snoubence oddal pan Allan, avonleaský pastor, a slavnostní řeč měl reverend Joe, manžel Priscilly, se kterou Anna bydlela v době studií v Redmondě. Obyvatelky Pattina domu Anně poslali jako svatební dar Goga a Magoga, dva porcelánové psy, které měla Anna moc ráda a vždycky je obdivovala.

Ještě ten večer, kdy se z Anny stala mladá paní Blytheovou, odjeli novomanželé vlakem do Glenn St. Mary, jejich nového domova. Čekal tam na ně malý domek, který Gilbert pronajal od obce a měl převzít lékařskou praxi po svém prastrýci. Bylo to sice 60 mil od Avonlea, ale nemuseli se stěhovat nikam z Ostrova Prince Edwarda.

Okolo domu byla velká zahrada, spousta stromů, ze všech oken se dalo dívat na moře a přístav Four Winds, a tak Anna s Gilbertem začali domku říkat "vysněný domov". Nejeli ani na líbánky a strávili 4 krásné týdny po svatbě ve svém novém hnízdečku. Anna cítila, že ve Four Winds a městečku Glennu se může kdykoliv stát něco nového, mimořádného, a že v něm ještě nejsou koleje tradic a zvyků tak zajeté jako ve stařičkém Avonlea.

Postupně taky začali poznávat tamní obyvatele. Anna si nejvíc oblíbila kapitána Jima z majáku, na který bylo vidět z domu. Brzy také poznala Kornélii Bryantovou, o které hned v první okamžik věděla, že je stejně jako kapitán Jim její spřízněnou duší. Záhadou pro Annu byli Moorovi, kteří bydleli hned za zahradou Blythových; vlastně to byli nejbližší sousedi, ale s návštěvou si dávali nejvíc načas.

Jednou večer se šla Anna projít na skalnaté pobřeží a potkala tam docela náhodou právě Leslie Moorovou. Nečekala, že se pod tímto jménem bude skrývat krásná mladá dívka; spíš si představovala starší hospodyni po vzoru paní Lyndové. No, Leslie byla velmi zvláštní, Anna z jejích očí cítila něco jako zlost nebo závist, neuměla to sama popsat. Bylo jí 28 a byla už 12 let vdaná. Kornélie Anně vyprávěla celý Lesliin životní příběh, že se vdala příliš mladá kvůli matce, pro níž byla svatba dcery dobrý obchod. Leslie si vzala o dost staršího Dicka Moora a byla dost nešťastná. On se rok po svatbě vydal na plavbu, ze které se nevrátil. Pak ho našel na nějakém ostrově kapitán Jim a přivezl ho zpátky do Four Winds, ale Dick ztratil pamět a byl odkázaný na cizí péči. Leslie se tak o něj starala dlouhých 11 let, než se potkala s Annou.

Na Vánoce přijeli na návštěvu do malého bílého domku ve Four Winds k Anně a Gilbertovi Marilla, Rachel Lyndová a Davy s Dorou. Byly to vydařené svátky. Marilla Anně slíbila, že na jaře přijede na celý měsíc, ale před Silvestrem se všichni obyvatelé Avonlea vrátili domů, aby přivítali Nový rok v Zeleném domě. Anna s Gilem byli na Silvestra u kapitána Jima v majáku.

Velikou novinkou v bílém domku bylo očekávané narození Anny prvního dítěte. Moc se na to těšila a naplňovalo jí to pocitem štěstí. Jediné, co kazilo radost, bylo to, jak se na její mateřství dívala Leslie, se kterou se za poslední čas trochu víc sblížily a snažily se být kamarádky. V očích Leslie se zjevovala nenávist a Anna to cítila. Promluvily si spolu a Leslie jí řekla, že se nedokáže radovat z Annina štěstí, protože ona, Anna, má všechno a Leslie nic, jen trápení.

Do Anny a Gilbertova domova přibyla hospodyně Zuzana, aby obstarala domácnost v době, kdy se Anna bude starat o miminko. Marilla přijela v červnu a Anna ten měsíc porodila krásnou holčičku Joyce. Malá ale bohužel nežila ani den a umřela. Pro Annu to byla obrovská rána, měla pocit, že už nikdy nebude moct být šťastná, ale tato její životní tragédie jí kupodivu smířila s Leslie a hráz odstupu se mezi nimi prolomila úplně. Obě už věděly, jaké to je trpět, a tak se z nich staly nerozlučné spřízněné duše.

Zuzana v domě Blythů zůstala dál a pekla výborné ovocné koláče, které Gil zbožňoval (některé najdete v rubrice Recepty z knížek). Anna se pomalu začala zotavovat a naučila se zase smát i se těšit z maličkostí.

Leslie vzala na léto do svého domu nájemníka, Owena Forda, vnuka minulých obyvatel Annina bílého domku a nejlepšího přítele kapitána Jima. Byl spisovatel a do Four Winds přijel na zotavenou po nemoci. Pustil se brzy do psaní nové knihy podle deníku kapitána Jima, který mu v majáka dokonce zařídil malou pracovnu, jak byl jeho psaním nadšený. Owen tvořil každé dopoledne, ale odpoledne jezdíval na výlety s Leslie a Blythovými. Zamiloval se bezhlavě do Leslie a ona do něho, ale kvůli Dickovi si svoje city nedali najevo. Owen odjel domů, aby tam dokončil svojí knihu a na Leslie se snažil zapomenout.

Další Vánoce, které přišly, odjela Anna s Gilem do Avonlea k Marille. Sešli se s Baryovými, Wrightovými a všemi milými obyvately z Avonlea v Zeleném domě. Byly to moc příjemně strávené dny, ale Anna s Gilem se při odjezdu moc těšili do bílého domku, kde měli svůj vysněný útulný domov.

Gilbert na jaře přišel na to, že by se dalo Dickovi pomoct jednou operací, která by mu vrátila paměť a všechny schopnosti. Tušil totiž, že mu jen v hlavě po té nehodě něco tlačí na určitá centra. Anna byla kvůli Leslie a jejímu už tak dost velkému trápení rozhodně proti, aby Dickovi vrátil jeho starou povahu, ale Gil cítil, že o té možnosti musí říct Leslie. A skutečně, operace se vydařila, ale Leslie zjistila, že to není Dick, o koho se celých těch 11 let starala. Byl to jeho bratranec, se kterým si byl vždycky tolik podobný. Dick už byl více než 10 let mrtvý. Leslie tedy byla volná, protože Dick, vlastně Greorg, se vrátil ke svým příbuzným.

Leslie si na tu samotu v domě nemohla zvyknout, a protože Zuzana musela jít na nějaký čas ošetřovat svoji sestru, nabídla Anna Leslie, aby se na tu dobu nastěhovala k nim do domku. V létě se totiž Anně narodilo druhé miminko, tentokrát chlapeček, a Blythovi mu dali jméno Jakub Matěj. Byl krásný a zdravý, a tak nehrozilo, že by se stalo to, co s Joyce.

Mezitím Anna napsala dopis Owenovi, aby věděl, jak se věci kolem Dicka mají, a on brzy nato přijel do Four Winds. Vydali mu jeho knihu a když ji kapitán Jim konečně držel ve svých rukách, netrpělivě se pustil do jejího čtení. Nad ránem potom tiše a pokojně umřel ve svém majáku; přesně tak, jak si vždycky přál ...

Leslie si s Owenem vyznala lásku a rozhodli se, že budou žít spolu, slečna Kornélie se měla brzy vdávat, a tak se kruh Anniných a Gilbertových přátel měl co nevidět hodně změnit. Bez kapitána Jima už to ani nebylo to pravé Four Winds. Gilbert přišel za Annou s návrhem, že by se mohli přestěhovat do domu v Glennu, protože se jim naskytla výhodná nabídka. Morganovci tam prodávali svoje velké sídlo za poměrně nízkou částku. Anna se tomu zprvu dost bránila, protože jí bílý domek se zahradou a výhledem na příštav hodně přirostl k srdci, ale pak uznala, že bydlet ve velkém domě v Glenu bude výhodné nejen proto, že si tam Gilbert zařídí ordinaci a bude blíž k pacientům, ale i proto, že bude prostornější pro jejich rodinu, která se bude časem určitě rozrůstat. A tak se v říjnu toho roku přestěhovali ...
WebZdarma.cz