ANNA V AVONLEA (část druhá)

Autorka: Lucy Maud Montgomeryová
Vydalo: nakladatelství Mladé letá, Slovensko
Název v originále: Anne of Avonlea

Pokračování příběhů z Avonlea začíná o prázdninách, po kterých má Anna nastoupit jako učitelka v tamní škole a Gilbert ve White Sands. Učili se spolu a překládali si Vergília, aby si zopakovali latinu. Do Avonlea toho léta přišlo hodně nových obyvatel, mezi nimi i pan Harrison se svým papouškem Zázvorem a také malý Paul Irving, který přijel bydlet ke své babičce, když mu umřela maminka. Harrison si koupil hospodářství vedle Zeleného domu, ale nebyl příliš společenský a žil sám. Anna si k němu našla cestu až ve chvíli, kdy omylem prodala jeho krávu a musela se mu jít za to omluvit. Tehdy poznala, že i on je její spřízněnou duší a stali se z nich dobří přátelé.

Anna trávila hodně času s Dianou a jejich Zvelebovací spolek, který s Gilbertem a ostatními založili, se snažil o to, aby bylo v Avonlea ještě krásněji než dosud. První pokus o zvelebování se jim moc nevydařil, když chtěli nechat vymalovat společenský sál a shodou náhod ji malíř natřel na modro. Městečko se tomu ale nesmálo, naopak začali spolek podporovat, protože všichni ocenili jeho snahu.

Marilla prodala svoje hospodářství, ale Zelený dům si nechala. Když Ana začala učit na avonleaské škole, napsala Marille její vzdálená příbuzná, jestli by se nemohla na čas postarat o její dvojčata, která by si na jaře vzal jejich strýc. A tak na zimu přibyly do Zeleného domu ještě dva strávníci, malý zlobivý Davy a klidná Dora Keithovi. Jak se později ukázalo, strýc si je nemohl vzít, protože mu nějak nevycházely jeho plány se založením rodiny a se svatbou, a tak dvojčata u Marilly zůstaly na další dva roky. Anna je oba, Davyho i Doru, měla ve třídě. V Zeleném domě bylo někdy díky Davymu až příliš živo a rušno, ale i tak byly Marilla s Annou rády, když se tu novinku dozvěděly, že u nich dvojčata musí zůstat na delší čas. Asi by se jim po nich totiž stýskalo.

Jednou o víkendu si Anna s Dianou, Priscillou a Jane uspořádaly piknik v lese, aby tak spolu oslavily příchod jara. Den se jim krásně vydařil a ještě objevily zahradu Hester Grayové, ke které znala Diana romantický a smutný příběh, který se stal před mnoha lety. Hester umřela jako velmi mladá právě tady v zahradě mezi svými milovanými květy. Od té doby, co Anna její příběh slyšela, nosila jí na hrob náruč květů vždy, když šla dát kytky na hrob Matějovi.

Jako učitelka byla Anna velmi oblíbená, i když pro ni byly začátky těžké. Snažila se uplatnit svoje znalosti v praxi, ale nechtěla při tom porušit svoje zásady, že např. nikdy nebude děti bít, když budou zlobit. Všechno řešila domluvou a působila na lepší stránky svých malých žáků. Učila právě dva roky, když umřel pan Thomas Lynde, a Marilla svojí ovdovělé sousedce a přítelkyni Rachel nabídla, aby s ní bydlela v Zeleném domě. Rachel byla touto nabídkou nadšená a Anna svým způsobem taky, protože tím se jí znovu otevřela možnost jít na vysokou školu. Věděla totiž, že Marilla s Rachel spolu všechno zvládnou, dokonce i výchovu Davyho a Dory, a navíc se Marille přestal zhoršovat zrak. A tak Annu čekalo poslední léto v Avonlea. Útěchou jí bylo snad jen to, že s ní na vysokou školu do Redmondu půjde i Gilbert Blythe, kterého měla jako kamaráda moc ráda a rozuměli si spolu. To, že k ní Gil dávno cítí mnohem víc než jen přátelství, si ale neuvědomovala, anebo si to nechtěla připustit.

Prázdniny před odjezdem do Redmondu si Anna chtěla užít a vychutnat do poslední chviličky. První dva letní týdny strávila u svojí nové kamarádky a spřízněné duše v Sídle ozvěn v lese, kde slečna Levandule Lewisová žila se svojí pomocnicí Šarlotou Čtvrtou. Jejich maličký domek Anna objevila jedno podzimní odpoledne o rok dřív, když šly s Dianou na čaj ke známým a v lese sešly ze správné cesty. Jak byla Anna za tuto náhodu vděčná, když si uvědomila, že nebýt toho, nikdy by slečnu Levanduli nepoznala. Byla to sice stará panna, ale vůbec na ni nevypadala. Moc ráda snila a tropila různé pošetilé věci, což se Anně moc líbilo.

Ze svých žáčků měla Anna asi nejradši malého Paula Irvinga, který také rád snil a vymýšlel zajímavé příběhy, a tak ho s sebou jednou právě ke slečně Levanduli vzala na návštěvu. Jaké bylo její překvapení, když zjistila, že kdysi dávno byla slečna Lewisová zasnoubená s Paulovým otcem, Stephenem Irvingem! Náhoda tomu trošku pomohla, a tak se ti dva spolu díky Anně a Paulovi zase sešli, usmířili se a na konci léta se v Sídle ozvěn konala jejich svatba. Potom spolu i s Paulem a Šarlotou Čtvrtou odjeli na svatební cestu po pobřeží a později do Bostonu.

Potom se zasnoubila i Diana s Fredem Wrightem, Rachel Lyndová se nastěhovala k Marille do Zeleného domu, a tak měla Anna pocit, že se ocitla na další životní křižovatce, a těšila se na studium v Redmondě, i když věděla, že jí všichni z Avonlea budou moc chybět.
WebZdarma.cz