ANNA ZO ZELENÉHO DOMU (část první)

Autorka: Lucy Maud Montgomeryová
Vydalo: nakladatelství Mladé letá, Slovensko
Název v originále: Anne of Green Gables

Když si Marilla a Matěj Cuthbertovi z Avonlea (Ostrov Prince Edvarda, Kanada) chtěli adoptovat malého chlapce, aby jim pomáhal s prací na polích a v Zeleném domě, netušili, že dojde k nedopatření a že místo toho na nádraží v Bright River bude čekat jedenáctiletá Anna Shirleyová – upovídaná a zvídavá sirota s rezavými copy a výraznýma očima.

Nejdříve ji Marilla chtěla poslat zpátky do sirotčince, ale Matěj si chtěl Annu nechat, protože si ho svojí povahou a hlavně upovídaností získala hned od samého začátku. On byl totiž dost nesmělý a málomluvný, a tak rád poslouchal Annino štěbetání. Potom se tedy s Marillou domluvili, že to s Annou zkusí a že pro ni Zelený dům bude skutečným domovem, který do té doby nikdy neměla. Výchovu Anny měla od začátku na starosti Marilla, protože nechtěla, aby se její bratr Matěj do čehokoliv míchal.

Anny rodiče Berta a Walter Shirleyovi byli velmi chudí učitelé na jednom gymnáziu v Bolingbrooku, ale umřeli oba už v době, kdy byla jejich Anna ještě miminko. Nikdy je neviděla a neměla jiné příbuzné. Místo domova tedy putovala od jedné cizí rodiny k jiné, kde pomáhala s péčí o děti a jediné co měla, byla její fantazie, která jí pomáhala ve chvílích, kdy jí bylo smutno.

Například skutečnou kamarádku Anna také poznala až v Avonlea a byla jí Diana Barryová, jen o měsíc starší hnědovlasé děvče z protějšího domu, kterému se říkalo Na stráni. Chodily pak spolu i do školy, četly stejné knížky, trávily všechny volné chvilky pohromadě, vymýšlely nové názvy pro místa na ostrově Prince Edvarda, která se Anně zdála málo poeticky pojmenovaná, a tak třeba vznikla Alej milenců, Třpytivé jezírko, Divý koutek nebo Vílina bublina. Slíbily si spolu pevné přátelství a měly se moc rády.

Koho ale Anna neměla ráda ani trochu, byl Gilbert Blythe, o dva roky starší spolužák, který se jí hned první den ve škole posmíval za to, že má rezavé vlasy. A to neměl dělat, protože Annu její vlasy hodně trápily a toužila po tmavě hnědých namísto červených, jenže ani představivost jí v tomhle případě nepomáhala. Anna byla odhodlaná s Gilbertem až do smrti nepromluvit a přehlížela ho.

Za tu dobu, co Anna v Avonlea bydlela a pomalu dospívala v mladou slečnu, stihla provést spoustu hloupostí, kterých pak litovala. Třeba nechtěně opila Dianu rybízovým sirupem, dala do dortu místo krému mast, obarvila si vlasy na zeleno, anebo skončila díky svému věčnému snění na jednom z pilířů avonleaského mostu, odkud ji zachránil právě Gil. Jak ale sama tvrdila Marille, když ji hubovala, výhodou na tom všem bylo, že se aspoň ze svých chyb uměla ponaučit a nikdy nevyvedla stejnou věc dvakrát.

Anna byla velmi nadaná žačka a dělala Marille i Matějovi velikou radost. Dokonce i přísná paní Ráchel Lindová musela po pár letech uznat, že Marillu varovala zbytečně a že je Anna skutečně výjimečně milé a chytré děvče. Naše školačka měla moc ráda tamní paní učitelku slečnu Stacyovou a také pastorovu ženu paní Allanovou, které jí její vřelý vztah oplácely.

Když bylo Anně skoro 14 roků, začala se chystat na přijímací zkoušky do Královské akademie v Charlottetownu, kde chtěla studovat, aby mohla jít potom učit, což bylo jejím velkým snem. Moc jí nešla geometrie, ale nikdy by nepřipustila, aby byl Gilbert v něčem lepší než ona, a tak pilně studovala. Závodili mezi sebou v prospěchu, ale bylo to takové veřejné třídní tajemství. Anna hodně četla a dalo jí velké přemáhání, když právě kvůli geometrii musela na čas odložit tak napínavé knihy jako Ben Hur nebo Caesar.

Anna i Gilbert přijímací zkoušky do Akademie zvládli, a protože byli oba dobří studenti, nastoupili rovnou do druhého ročníku. To už bylo Anně 15. Marilla v té době začala mít problémy s očima a pořád jí bolela hlava. Lékař jí řekl, že se nesmí namáhat, jinak by taky mohla časem úplně oslepnout. Neštěstí nechodí nikdy samo, a tak jednoho dne přišla na Matěje srdeční slabost a nečekaně umřel. Dostal infarkt poté, co se z novin dozvěděl, že banka, kde měli s Marillou úplně všechny úspory, zkrachovala.

Ačkoliv Anna získala v Akademii stipendium na vysokou školu v Carmody, rozhodla se nakonec, že bude studovat filosofii dálkově a že nikam nepůjde, protože nechtěla, aby byla Marilla sama ani aby prodala Zelený dům. Gilbert na vysokou školu jít nemohl, protože jeho otec na další studia neměl dost peněz, a tak měl učit v Avonlea ve škole. Když se však dozvěděl o Annině úmyslu zůstat v Zeleném domě, přenechal jí svoje učitelské místo s tím, že sám bude dojíždět učit do White Sands. A tak se ti dva, Anna a Gilbert, konečně po tolika letech usmířili…
WebZdarma.cz