AVONLEA V DOBĚ ANNY

Když Anna Shirleyová poprvé přijela do Avonlea na ostrov Prince Evdarda, to místo ji okouzlilo na první pohled. Bylo ideální pro všechny její představy a fantazie - nádherná příroda, romantická místa a všemožná zákoutí - ale zdálo se jí, že tak krásná místa, jaká nacházela kolem Zeleného domu, mají příliš obyčejná jména. Proto si většinu z nich přejmenovala - a tak vznikla například Alej milenců, Fialkové údolí, Vílina bublina nebo Třpytivé jezírko, kam Anna moc ráda chodila. Pojmenovala také většinu rostlin, které jí přirostly k srdci, a každé ráno zdravila z okna svého podkrovního pokojíčku Sněhovou královnu (třešeň) nebo Krasavce (muškát na okně).

Ze všeho nejradši z celého Avonlea měla Anna dům Marilly a Matěje Cuthbertových, jejích pěstounů, kteří si ji vzali ze sirotčince. Zelený dům, jak se mu říkalo, stál trochu stranou od ostatních stavení v Avonlea, ale o to byl krásnější. Matěj a Marilla dali Anně malý pokojík v podkroví, který sice nebyl zařízený s velkou fantazií, ale bylo v něm vše, co Anna potřebovala a také v něm konečně zažila pocit, že někam patří, že našla místo, kterému může říkat domov. Z okna viděla na protější dům Na stráni, kde bydlela její nejbližší kamarádka a spřízněná duše Diana Baryová.

A jak to v Zeleném domě vypadalo? Byl poměrně veliký a rozlehlý, jak už to u starších domů bývá. Měl několik pokojů, dvě verandy, helu, společenskou místnost a - co bylo pro Annu opravdu hodně důležité - pokoj pro hosty. Vždycky snila o tom, že jednou bude bydlet v domě, kde takový pokoj bude, aby měly kde spát všechny kamarádky, které by k ní přijely na návštěvu. V Zeleném domě se jí tedy splnilo i tohle tajné přání, i když Marilla byla na tuto místnost velmi háklivá a málokdy dovolila Anně, aby tam mohla jít. Byla toho názoru, že v pokoji pro hosty nemají děti co dělat. Nemyslela to zle, byla tak vychovaná a ctila tradice.

Nedávno jsem na Internetu objevila takovýhle krásný obrázek mapy okolí Zeleného domu, a tak ho sem také přidávám, abyste se mohli podívat, případně inspirovat, kdyby se vám někomu chtělo nakreslit podobnou mapu s českými popiskami.
WebZdarma.cz