NOVÉ ZPRACOVÁNÍ ANNY ZE ZELENÉHO DOMU

V roce 2015 to bylo přesně 30 let od chvíle, kdy padla první klapka během natáčení seriálu o Anně ze Zeleného domu s Megan Follows v hlavní roli. A možná i proto, že je to tolik let zpátky, se Kate Macdonald Butler, vnučka Lucy Maud Montgomery, rozhodla, že je čas, aby světlo světa spatřilo něco o Anně, co tu ještě nebylo.

Vznikl tedy dvouhodinový film v produkci Breakthrough Entertainment a je to první televizní adaptace knížek Lucy Maud Montgomery, na které se podílela i její rodina. Kate McDonald Butler patří mezi producenty této adaptace.

Hlavní představitelkou Anny Shirleyové je Ella Ballentine a musím říct, že mi k té roli naprosto sedí. V rezavých copech vypadá roztomile a sluší jí to. Jedna z vás napsala, že tato herečka má i onu potřebnou jiskru v oku, která Anně z Avonlea nesmí chybět. Takové to nadšení ze všeho krásného.

Příběh Anny ve zpracování z tohoto jubilejního roku má přiblížit Annu dnešní generaci a má ukázat, že potíže a starosti mladých jsou pořád stejné, jen v trochu jiných životních podmínkách. A také nutno ještě dodat, že nové podání není z dílny Kevina Sullivana, což je (podle mě) velký bod k dobru vzhledem k tomu, co provedl s Anniným Novým začátkem. Je to čistě jen a jen můj osobní názor, ale ještě pořád jsem nedostala odvahu dokoukat to do konce :o) Ale na novou Annu se moc těším.Režisér: John Kent Harrison (info na CSFD)

Napsala: Susan Coyne

Herecké obsazení: Ella Ballentine, Martin Sheen, Linda Kash, Sara Botsford

Kde se natáčelo: Ontario a Ostrov Prince Edwarda (Kanada)Je květen 2017 a já jsem měla možnost vidět tento nový film o Anně z Green Gables (jak se jí teď asi "po modernu" řiká, už žádná Anna ze Zeleného domu:o), a to hned v českém dabingu HBO. No a mám samozřejmě potřebu vám všechny svoje první dojmy sdělit :o)

Líbil se mi docela efektní začátek s vlakem, i když to trochu zavání Harry Potterem. Ale nijak to nevadilo. Bylo to působivé. Abych začala pozitivně, tak musím napsat, že se mi moc líbil Annin pokoj v Green Gables, který působil útulně a tak nějak bezpečně jako příjemné útočiště pro malou sirotu. Krásné taky byly všechny patchworkové přehozy, které se v domě na postelích opravdu vyjímaly. Moc se mi taky líbí postava Matěje Cuthberta v podání Martina Sheena, protože to pro mě bylo asi největší překvapení, jak dobře mu ta role padla. Měla jsem z jeho obsazení ve filmu asi největší obavy. Ale úplně zbytečně, jak se ukázalo :o) Působil moc mile a oddaně Anně. A taky Vánoce v Avonlea byly moc krásný, ty mi vždycky v původním seriálu chyběly, vždycky jsem toužila vidět, jak to v Zeleném domě s vánočním stromečkem vypadalo. Takže jsem se dočkala :o)

A tím asi moje chvála končí ... bohužel. Kdo si chcete udělat vlastní názor, tak nečtěte dál, abych vám nezkazila dojem z tohoto filmu :o)

Celý příběh kromě pár maličkých okamžiků a dojemného závěru tak nějak strašně klouzal po povrchu. Úplně tomu scházelo to kouzlo, co měl původní Sullivanův seriál. Prostě ve mě nezůstal tentokrát žádný pocit podobný tomu, že bych chtěla v Green Gables prožít odpoledne nebo tam jít na čaj. Vůbec nic, kouzlo se neobjevilo. Kdo mě asi nejvíc zklamal, byla krutá a ironická Marilla, se kterou bych nechtěla být pod jednou střechou ani chvíli. Tak nějak plochá mi přišla i postava Rachel Lindové. Špatně hrané emoce, úplně neupřímné rozhořčení nad Anninou urážkou, ... o Dianě ani nemluvě, ta byla podivná celá, i její monology.

A postava samotné Anny? Vzhledově hodně dobrá volba, ale jejímu pojetí Anny scházela jakákoliv pokora nebo vděčnost, kterou by asi pociťovalo dítě ze sirotčince, které přišlo do nové rodiny. Byla panovačná, nevychovaná, skákala lidem do řeči a byla taková na Annu až moc suverénní. Vůbec mi to k ní nesedělo i když Anna podle knížek byla trochu pyšná a měla prořízlou pusu :o) Ale taky by měla být prostě víc skromná.

Byl někdy v knížkách od LMM příběh o tom, že by se Anna propadla do zamrzlého jezera? Myslím, že ne. Asi se novým tvůrcům nechtěla opakovat scéna s Lady ze Shalottu. No a podivně ulíznutý naprosto nevýrazný Gilbert Blythe byl asi poslední kapkou. Nepoznala bych ho mezi 10 dalšími herci ani náhodou. Vůbec nevím, jak vypadal.

Jak už jsem psala, závěr filmu měl docela hezké okamžiky, šel konečně u emocí postav trochu do hloubky. Ale celkový dojem z tohoto filmu o Anně nemám moc dobrý. Určitě ho neuvidím tolikrát jako původní seriál, který si pouštím vždycky, když mám chuť na avonleaskou pohodu a mír :o)

Tak a teď je na vás, jestli se na film i tak podíváte a jaké z toho budete mít pocity. Budu ráda, když o nich napíšete třeba do mailu nebo tady do AVONLEA KAVÁRNY. A kde jsem film v českém znění objevila? Na webu ulozto.cz ;o)

Marta-bWebZdarma.cz